Sukulenty, w tym kaktusy, zachwycają różnorodnością barw i kształtów. Dobrze prezentują się w niemal każdym wnętrzu – można je ustawić pojedynczo (zwłaszcza te większe okazy), ale i zestawiać ze sobą. Modnym akcentem, często wykorzystywanym w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim, są niewielkie kaktusy w identycznych doniczkach, ustawione obok siebie na parapecie czy regale. Najciekawsze są chyba jednak najmniejsze sukulenty – można je ze sobą łączyć na różne sposoby. Kompozycje złożone z kilku roślin nie tylko świetnie wyglądają, ale i dają się wykorzystać w niebanalnych dekoracjach.

zdjęcia zaczerpnięto z pinterest.com

Świetnym pomysłem na ozdobę ze sztucznych sukulentów jest stworzenie małego ogródka. Aby go wykonać, potrzebne będą wybrane sztuczne sukulenty oraz dowolne naczynie (skrzynka, szklany półmisek, donica, a nawet lampion). Najlepiej dobrać rośliny w różnych kolorach i o różnym pokroju, m.in. okrągłe, kolczaste, pstrokate, z różnokształtnymi grubymi liśćmi itp. Do naczynia wystarczy wsypać kamyki, ziemię, korę, szklane koraliki czy inny materiał (w przypadku roślin sztucznych ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, choć warto pamiętać, że sukulenty najlepiej wyglądają w otoczeniu naturalnych materiałów, jak drewno, kora, kamyki, ziemia). W tak przygotowanym naczyniu można już umieścić rośliny, komponując je w odpowiedni sposób. Przy okrągłych misach warto zacząć od środka, wykorzystując najpierw największy okaz, po czym otoczyć go mniejszymi. W podłużnych dobrze będą wyglądać zarówno kompozycje symetryczne, jak i zupełnie dowolnie zestawione rośliny. Ogromną zaletą sztucznych sukulentów jest to, że można je swobodnie zestawiać – nie trzeba ich podlewać, więc znika problem różnych wymagań poszczególnych gatunków.

zdjęcie zaczerpnięto z pinterest.com

Miniogródek ze sztucznych sukulentów można wykorzystać zarówno we wnętrzu, jako oryginalną „roślinę doniczkową”, jak i na zewnątrz – jako dekorację balkonu czy tarasu. Sprawdzi się także jako prezent: nieszablonowy upominek dla bliskiej osoby albo pamiątka dla gości weselnych.