O zaletach zieleni we wnętrzach nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze dobrane akcenty w postaci ziół, kwiatów, okazałych palm czy różnokształtnych sukulentów mogą tworzyć ciekawy efekt designerski, ożywić wnętrze, nadać mu ostateczny szlif. Co istotne, kolor zielony  ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – we wnętrzach, gdzie jest dużo zieleni, czujemy się lepiej. Są miejsca, gdzie trudno wygospodarować przestrzeń dla roślin. W takiej sytuacji świetnym pomysłem jest… ogród wertykalny.

Ogrody wertykalne, zwane też zielonymi ścianami, to pomysł francuskiego podróżnika i botanika Patricka Blanka. W skrócie, idea polega na tym, by zieleń wyprowadzić z przestrzeni poziomej i dosłownie postawić ją do pionu. Pierwotnie, idea ta dotyczyła wyłącznie uprawy rośliny żywych na ścianach, wykorzystując specjalne pionowe konstrukcje z wbudowanym systemem nawadniającym.

 

 

zielone ściany na zewnątrz
zielona ściana na tarasie, balkonie i ogrodzie
sztuczne rośliny ściana
wertykalny ogród z roślin sztucznych
zielone ściany z roślin sztucznych w galerii
zielone ściany w galeri

Zielone ściany okazały się strzałem w dziesiątkę i zadomowiły się we wnętrzach na całym świecie. Dzięki najnowszym rozwiązaniom istnieje możliwość zaadaptowania niemal każdej pionowej powierzchni – zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – tak, by można było stworzyć na niej wiszący ogród. Możliwe jest także skonstruowanie mobilnej ściany z roślin, która będzie pełnić funkcję przepierzenia, ekranu, oddzielając strefy w pomieszczeniu. Niedostateczna ilość światła nie jest problemem, ponieważ ramę, na której zawieszone są rośliny, można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie.

 

Jakie rośliny nadają się do ogrodu wertykalnego? Wybór jest naprawdę szeroki. Dużo zależy od tego, czy ściana będzie znajdować się na zewnątrz (wówczas ograniczeniem mogą być warunki atmosferyczne), czy we wnętrzu. Są wśród nich rośliny tropikalne, tradycyjne doniczkowe, sezonowe, a także zioła. Na zielonej ścianie znakomicie sprawdzą się zarówno kwiaty kwitnące, jak i wiszące oraz pnącza. Najlepiej zaadaptują się te, dobre, zbytnio nie wystające poza obręb donicy. Konstruując pionowe ogrody, łączy się m.in. takie rośliny jak skrzydłokwiat, anturium, zielistka, maranta, filodendron, zroślicha. Oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie mchów, porostów i paproci.

Zielone ściany tworzą pozytywny klimat i dają świetne efekty wizualne jako nieszablonowa dekoracja. Są ciekawym rozwiązaniem w mieszkaniach, biurach, w przestrzeni publicznej. Te stworzone z mchów, porostów i paproci  nie wymagają pielęgnacji. Utrzymanie  zielonej ściany nie jest trudne, nie trzeba jej poświęcać uwagę. Alternatywą dla osób, które nie mają ręki do kwiatów ani pasji ogrodnika, jest wykorzystanie roślin sztucznych. Te najwyższej jakości nie odbiegają wyglądem od żywych okazów, a utworzona z nich zielona ściana może być nowoczesną dekoracją każdego wnętrza

sztuczne zielone ściany we wnętrzu
pomysł na podzielenie wnętrza
zielone sciany we wnętrzu
pomysł na korytarz w zielonym kolorze
pomysł na aranżacje zieleni w domu
zielone ściany w salonie
budynek z zielonych ścian
zielone ściany z mchu na budynku