wysokiej jakości sukulenty

Alternatywa dla żywej zieleni: rośliny sztuczne a stabilizowane

O ludziach, którym uprawa roślin przychodzi łatwo i przyjemnie, mawia się, że mają rękę do kwiatów. Ich rośliny kwitną przez większą część czasu i rosną jak na drożdżach, przez co stanowią piękną naturalną ozdobę wnętrza. Na drugim biegunie są jednak osoby, które uwielbiają kwiaty i chciałyby wykorzystać ich walory zdobnicze w aranżacjach przestrzeni, ale nie lubią i nie potrafią pielęgnować roślin doniczkowych. Na szczęście na rynku jest dostępna ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie zielone akcenty we wnętrzach. A nawet dwie propozycje! Mowa z jednej strony o roślinach sztucznych, z drugiej – o nowości na polskim rynku, czyli o roślinach stabilizowanych.

Czym są rośliny stabilizowane?

wiszące rosliny zielone

stabilizowane wiszące bluszcze

Rośliny stabilizowane to rośliny „zatrzymane w czasie”. Otrzymuje się je po poddaniu żywych roślin procesowi stabilizacji – limfa zostaje w nich zastąpiona roztworem bazującym na glicerynie.

Starannie wyselekcjonowane okazy są moczone w dużych kadziach, a następnie suszone. Kwiaty są dobarwiane naturalnymi pigmentami. Tak przygotowane rośliny są trwałe, nie wysychają, nie przyciągają owadów, nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To sprawia, że są „czymś pomiędzy” roślinami żywymi a sztucznymi. Można je spotkać w mieszkaniach, biurach, przestrzeniach publicznych. W aranżacjach często wykorzystuje się stabilizowane mchy i porosty, a stabilizowane kwiaty – róże – są ciekawym pomysłem na prezent.

Trudny wybór?

rosliny sztuczne juka

sztuczne rośliny – juka

Rośliny sztuczne i stabilizowane mają ze sobą sporo wspólnego. Przede wszystkim są „bezobsługowe” – nie trzeba się nimi opiekować ani ich pielęgnować. Rośliny stabilizowane wystarczy co jakiś czas delikatnie omieść, a sztuczne przemyć lub odkurzyć. Zmiany temperatur nie są problemem ani dla roślin sztucznych, ani stabilizowanych, dlatego do aranżacji można wybrać dowolny gatunek – to duży atut, bo nie każda żywa roślina będzie dobrze czuła się w miejscu, w którym chcielibyśmy ją widzieć. Drobnym ograniczeniem w przypadku roślin stabilizowanych jest wilgotność powietrza (nie powinna przekraczać 70%) i nasłonecznienie (w pełnym słońcu mogą płowieć). Ponieważ rośliny sztuczne i stabilizowane nie rosną, wykonana z nich dekoracja jest trwała i nie zmienia kształtu. Z obydwu typów roślin można wykonać zielony obraz albo wykorzystać je w ogrodach wertykalnych. Rośliny stabilizowane są bardzo trwałe –  stabilizowaną różą można cieszyć się przez ok. 2 lata, a ścianą z mchów i porostów znacznie dłużej, nawet ok. 10 lat . Trwalsze są tylko rośliny sztuczne.

Zarówno rośliny stabilizowane, jak i sztuczne mają swoje zalety. Co najważniejsze, wyglądają bardzo efektownie: pierwsze zachowują miękkość i naturalność pomimo procesu stabilizacji, a drugie do złudzenia imitują żywe rośliny. Jeśli zdecydujemy się na rośliny sztuczne, warto wybrać te najwyższej jakości – wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.

 

stabilizowane drzewko kula

stabilizowane drzewka  

 

bonsai procumbens stabilizowane roślinny

bonsai procumbens stabilizowane roślinny rośliny eko

jumbo juniperus aranżacja

Jumbo Juniperus –  aranżacja z roslin stabilizowanych

topiary-zestawienie

topiary-zestawienie

sukulenty w szkle inspiracje

Kolczaste cuda, czyli co można wyczarować ze sztucznych sukulentów?

ozdobne trawy w doniczce

Sposób na małą przestrzeń: sztuczne trawy w aranżacjach tarasów i na balkonach

jakie kwiaty pasują do stylu skandynawskiego

Rośliny i Dodatki w Stylu Skandynawskim

Styl skandynawski, nie przestaje gościć w naszym życiu od co najmniej kilku sezonów, zadomowił się już na dobre w polskich aranżacjach wnętrz. Nic dziwnego – wielu z nas ceni minimalizm i funkcjonalność, jakie oferuje. Lubimy jasne przestrzenie, światło, połączenie bieli z szarością i jasnym drewnem. Z drugiej strony lubimy także ciekawe dodatki i rośliny. Na szczęście styl skandynawski ich nie wyklucza.

styl skandynawski we wnętrzu

Jakie dodatki pasują do wnętrz w stylu skandynawskim? Jest ich całkiem sporo. Mowa tu na przykład o drewnianych literach układających się w słowa takie jak „HOME” czy „LOVE”. Poza nimi we wnętrzach, gdzie króluje styl skandynawski, często znajdują się ramki różnej wielkości tworzące galerie na ścianach. Obrazy, a raczej grafiki, są zwykle minimalistyczne, często wykorzystuje się plakaty typograficzne. Nieodłącznym elementem dekoracji w stylu skandynawskim są poroża jeleni: albo zawieszone na ścianie, albo w formie obrazka. Obecnie modne są także akcenty eklektyczne: wprowadzenie do pomieszczenia zaaranżowanego w stylu skandynawskim np. krzesła w stylu vintage czy industrialnej szafki nie stanowi faux pas, wręcz przeciwnie – jest ciekawym i oryginalnym pomysłem. Wybierając dodatki, warto postawić na naturalne materiały. Świetnie sprawdzą się na przykład samodzielnie wykonane meble z palet. W skandynawskim wnętrzu muszą się znaleźć poduszki czy koce ocieplające wnętrze. Tę samą funkcję – ocieplenia wnętrza – pełnią rośliny, których w pomieszczeniu utrzymanym w stylu skandynawskim także nie powinno zabraknąć.

 

 

pomysł na szafkę

skandynawski styl w wydaniu eklektycznym

drewniane taborety

Wybierając rośliny do wnętrz w stylu skandynawskim, warto sięgnąć po soczyste zielenie, które ożywią chłodne biele oraz szarości, i wykorzystać ciekawe formy. Rośliny można umieszczać na wiszących kwietnikach, w ozdobnych doniczkach lub w wazonach. Ważne, by pamiętać, że im bardziej okazała roślina, tym lepiej wygląda w prostej donicy (i odwrotnie). Oto kilka gatunków, które będą dobrze prezentować się w skandynawskich aranżacjach:

  • bluszcz pospolity, na przykład w postaci wianka, w donicy czy na okrągłym stelażu;
  • drzewka figowe lub drzewka oliwne;
  • fikusy;
  • monstera dziurawa w donicy lub pojedyncze liście w wazonie;
  • różne gatunki palm w wysokich, smukłych donicach, ustawione na ziemi;
  • różnokształtne sukulenty w niedużych doniczkach, np. „pieniążki”;
  • storczyki.
rośliny w minimalistycznym wnętrzu

styl skandynawski we wnętrzu rosliny

Styl skandynawski lubi to, co naturalne, ale i to, co wygląda naturalnie. Żywe rośliny można połączyć ze sztucznymi lub całkiem je nimi zastąpić. Ważne, by wybrać rośliny dobrych producentów, do złudzenia imitujące żywe okazy. Dzięki temu uzyskamy piękną i trwałą dekorację. Unikniemy przy tym konieczności przycinania i regularnego formowania roślin, które zachowają odpowiadającą nam formę. Dodatkowo korzystając z roślin sztucznych, będziemy mieć wolną rękę, jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych roślin – wybrane okazy możemy ustawić wszędzie, gdzie będą pasować, bez konieczności respektowania wymogów, jakie mają poszczególne gatunki. A to daje ogromną swobodę w tworzeniu ciekawych aranżacji!

restauracje w stylu minimalistycznym

minimalistyczne wnętrza

styl skandynawski sukulenty

 

pomysł na scianę w restauracji

A gdyby tak… umieścić ogród na ścianie?

O zaletach zieleni we wnętrzach nie trzeba nikogo przekonywać. Dobrze dobrane akcenty w postaci ziół, kwiatów, okazałych palm czy różnokształtnych sukulentów mogą tworzyć ciekawy efekt designerski, ożywić wnętrze, nadać mu ostateczny szlif. Co istotne, kolor zielony  ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie – we wnętrzach, gdzie jest dużo zieleni, czujemy się lepiej. Są miejsca, gdzie trudno wygospodarować przestrzeń dla roślin. W takiej sytuacji świetnym pomysłem jest… ogród wertykalny.

Ogrody wertykalne, zwane też zielonymi ścianami, to pomysł francuskiego podróżnika i botanika Patricka Blanka. W skrócie, idea polega na tym, by zieleń wyprowadzić z przestrzeni poziomej i dosłownie postawić ją do pionu. Pierwotnie, idea ta dotyczyła wyłącznie uprawy rośliny żywych na ścianach, wykorzystując specjalne pionowe konstrukcje z wbudowanym systemem nawadniającym.

 

 

zielone ściany na zewnątrz

zielona ściana na tarasie, balkonie i ogrodzie

sztuczne rośliny ściana

wertykalny ogród z roślin sztucznych

zielone ściany z roślin sztucznych w galerii

zielone ściany w galeri

Zielone ściany okazały się strzałem w dziesiątkę i zadomowiły się we wnętrzach na całym świecie. Dzięki najnowszym rozwiązaniom istnieje możliwość zaadaptowania niemal każdej pionowej powierzchni – zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz – tak, by można było stworzyć na niej wiszący ogród. Możliwe jest także skonstruowanie mobilnej ściany z roślin, która będzie pełnić funkcję przepierzenia, ekranu, oddzielając strefy w pomieszczeniu. Niedostateczna ilość światła nie jest problemem, ponieważ ramę, na której zawieszone są rośliny, można wyposażyć w dodatkowe oświetlenie.

 

Jakie rośliny nadają się do ogrodu wertykalnego? Wybór jest naprawdę szeroki. Dużo zależy od tego, czy ściana będzie znajdować się na zewnątrz (wówczas ograniczeniem mogą być warunki atmosferyczne), czy we wnętrzu. Są wśród nich rośliny tropikalne, tradycyjne doniczkowe, sezonowe, a także zioła. Na zielonej ścianie znakomicie sprawdzą się zarówno kwiaty kwitnące, jak i wiszące oraz pnącza. Najlepiej zaadaptują się te, dobre, zbytnio nie wystające poza obręb donicy. Konstruując pionowe ogrody, łączy się m.in. takie rośliny jak skrzydłokwiat, anturium, zielistka, maranta, filodendron, zroślicha. Oryginalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie mchów, porostów i paproci.

Zielone ściany tworzą pozytywny klimat i dają świetne efekty wizualne jako nieszablonowa dekoracja. Są ciekawym rozwiązaniem w mieszkaniach, biurach, w przestrzeni publicznej. Te stworzone z mchów, porostów i paproci  nie wymagają pielęgnacji. Utrzymanie  zielonej ściany nie jest trudne, nie trzeba jej poświęcać uwagę. Alternatywą dla osób, które nie mają ręki do kwiatów ani pasji ogrodnika, jest wykorzystanie roślin sztucznych. Te najwyższej jakości nie odbiegają wyglądem od żywych okazów, a utworzona z nich zielona ściana może być nowoczesną dekoracją każdego wnętrza

sztuczne zielone ściany we wnętrzu

pomysł na podzielenie wnętrza

zielone sciany we wnętrzu

pomysł na korytarz w zielonym kolorze

pomysł na aranżacje zieleni w domu

zielone ściany w salonie

budynek z zielonych ścian

zielone ściany z mchu na budynku

aranżacja z roślin sztucznych zielona

Aranżacje z Roślin Sztucznych

Kompozycje z roślin ożywią i dopełnią aranżację wnętrz. Rośliny w pomieszczeniach są piękną i naturalną dekoracją, która może całkowicie odmienić charakter wnętrza, a także i nasze postrzeganie otoczenia.

To co uwielbiamy najbardziej w naszej pracy, to tworzenie dedykowanych aranżacji z kwiatów sztucznych. W większości przypadków są to aranżacje kwiatowe na zamówienie. Realizujemy projekty własne lub inspirowane wizją klientów. Dekorujemy biura, hotele, restauracje, SPA, szpitale oraz inne obiekty użyteczności publicznej. Śledzimy nowości w branży florystycznej, uczestniczymy w pokazach i szkoleniach.

Naszym atutem jest profesjonalna, życzliwa obsługa oraz szeroka wiedza z zakresu florystyki i architektury.

Projektowanie i realizacja

Zdarza się, że klienci przesyłają nam dokładne wytyczne co do zamówienia, na przykład w jakim stylu jest pomieszczenie i w jakim miejscu aranżacja będzie stać, jaki chcą uzyskać efekt. Informacje te są niezbędne, aby móc osiągnąć zamierzony cel.

Podczas pracy najwięcej czasu zajmuje proces zamówienia półproduktów (jeśli akurat nie ma ich na magazynie) oraz przygotowanie aranżacji, szczególnie jeśli używamy większej ilości kwiatów, czy roślin. Nasze sztuczne rośliny i donice zamawiamy bezpośrednio u producentów, którzy rozsiani są po całej Europie.

Pakowanie oraz wysyłka

Po stworzeniu aranżacji, przygotowujemy ją do sesji zdjęciowej. Ustawiamy na odpowiednio zaaranżowanym miejscu, dostosowuje światło i robimy zdjęcia. Następnie wysyłamy je do naszego klienta w celu akceptacji. Jeśli są uwagi, to je wdrażamy, robimy kolejne zdjęcie, które następnie wysyłamy. Po zaakceptowaniu rozpoczyna się procedura pakowania.

Pakujemy bardzo starannie, według wytycznych firmy kurierskiej, tak aby mieć pewność, że przesyłka dojedzie do klienta w doskonałym stanie. Jest to jedna z bardziej pracochłonnych czynności.

Zobacz poniżej przykładowe zdjęcia aranżacji kwiatowych, jakie utworzyliśmy.

Zobacz również:

liście sztuczne rośliny

Dlaczego sztuczne rośliny?

Jeśli planujesz poprawić wygląd swojego wnętrza, możesz rozważyć użycie drzew, krzewów, traw. Zieleń w każdym wnętrzu pomaga stworzyć przyjazną atmosferę. Wnętrze staje się bardziej zadbane i dopracowane.

Dziś sztuczne rośliny stwarzają możliwość jeszcze większego zastosowania ze względu na realizm i elegancję. Niwelują konieczność pielęgnacji i utrzymania żywych roślin, a także eliminują regularne koszty konserwacji.

sztuczne rosliny

Następujące aspekty są bardzo istotne w planowaniu  przestrzeni, w której umieszczone być mają rośliny żywe:

  • Czy będzie wystarczająca ilość światła słonecznego (czy szyby nie są przyciemniane?)?
  • Czy używana jest klimatyzacja, a w zimie ogrzewanie?

Możesz być pewien/a, że nie będzie to problem, gdy zastosujesz rośliny sztuczne. Niewątpliwą zaletą, jakiej się zwykle nie rozważa, jest zmniejszenie reakcji alergicznych u pracowników i klientów. W dobie tak rozwiniętych technologii, które wspomagają procesy wzrostu rośliny, niekoniecznie tylko rośliny kwitnące nas uczulają. Z badań wnika, że coraz częściej powodem reakcji alergicznych są nawozy oraz podłoże w których rosną rośliny.

Sztuczne rośliny oferują nam gamę możliwości i alternatyw do wyboru – od roślin przeznaczonych do użytku zewnętrznego, realistyczne trawy w których dopatrzyć możemy się każdego idealnie odwzorowanego detalu, po rośliny przeznaczonego do wnętrz. Niektóre z nich – „real toutch” – są naturalne w dotyku i nawet wbicie paznokcia nie pozwala stwierdzić, czy to roślina sztuczna czy nie.

Autentyczność współczesnych sztucznych kwiatów, osiągniętej dzięki szerokiej sztuce i inżynierii jest bardzo bliska naturze. Współpracujemy z producentami, którzy mają naturalne wzorniki, fotografują je, odtwarzając następnie techniką komputerową w niemal perfekcyjny sposób dane rośliny. Dostarczają formy dla każdej części, malując, czasem nawet i ręcznie, poszczególne części składowe. Jeśli istnieje możliwość wykorzystania naturalnych pnączy czy drewna w postaci pnia i gałęzi, a tym samym nie powoduje to zmniejszenia trwałości – zawsze naturalne dodatki zwyciężają.

Nie wszystkie rośliny sztuczne wytwarzane są w ten sposób. Zazwyczaj najtańsze reprodukcje są wykonane z plastikowych, tandetnych odlewów, stąd też niechlubna łatka którą gro osób przykleiło sztucznym roślinom. Po takim wykonaniu widać, że roślina jest nienaturalna, w sposób nieprecyzyjny wykończona.

sztuczne rośliny paproć

Planuj zakup sztucznych roślin i decyduj się na wybór tylko najwyższej jakościowo oferty. Nasze zdjęcia roślin są naturalne, bez wykorzystania photoshop’a, czy innych aplikacji do upiększania.

Możesz bez problemu zapoznać się z detalami i wykonaniem, poprosić nas o dodatkowe zdjęcia.

Współpracujemy z producentami, którzy wytwarzają najwyższej jakości produkty, które zaspokajają gusta klientów na wymagającym rynku europejskim.

Zapoznaj się uważnie z naszymi propozycjami dekoracji wnętrz i nie zapomnij oszacować obszaru, który ma być wykorzystany przy ustawianiu sztucznych roślin. Bądź pewny/a, że jeśli zakupisz najwyższej jakości sztuczne rośliny, nie będziesz żałować zainwestowanych środków. Będziesz się mógł/a nimi cieszyć przez długie lata.

Pomożemy Ci w doborze i odpowiedniej aranżacji. Sprawdzimy wszystkie nowości i to co może być dostępne w danej chwili dla Twojego unikalnego wystroju.

Zobacz również:

skandynawski styl

Święta w Skandynawskim Stylu

Święta już za pasem, dlatego też i u nas, garść inspiracji. W konkretnym stylu. Tym razem, w nieustanie modnym Skandynawskim.

Choinka – klasyczna czy drewniana… a może taka z książek?

Święta w Skandynawskim Stylu: efektowna choinka na pniu z niewielką ilością ozdób, czy też wyłącznie z lampkami, czy też minimalistyczna drewniana, która ociepli każde wnętrze. Obecnie styl skandynawski ewoluuje – to od nas zależy czy będziemy trzymać się go ściśle i pozwolimy sobie na odrobinę eklektyzmu.

święta styl skandynawski choinka

Źródło: Sosna na Pniu , Pinterest.com

Święta w Skandynawskim Stylu – w niecodziennym wydaniu.

choinka z książek styl skandynawski

Źródło:http://www.craftginclub.co.uk/

Zawsze w tym przypadku liczy się prostota i oszczędność formy. Podstawowa kolorystyka to odcienie szarości, czerni, srebra oraz bieli. Coraz częściej się zdarza, że ta surowa forma przełamywana jest także pastelowymi odcieniami różu, zieleni czy też jak przystało na Boże Narodzenie – czerwienią, złotem i tak popularną teraz miedzią.

Proste bombki, trochę papieru oraz szklane kwiatki.

choinka świąteczna

Źródło: Pinterest.com

Bardzo łatwo ubierając choinkę można otrzeć się o kicz, najzwyczajniej w świecie przesadzić. Sama nie mogę się zdecydować na jeden styl, a co roku wyciągam z walizki bombki, które mają więcej lat niż ja.

Tegoroczne katalogi skandynawskich marek wnętrzarskich zachwycają surowymi aranżacjami. Ich świąteczne pomysły są eklektyczne – łączą naturalne, chropowate blaty, pieńki i kosze z blaskiem złotych dodatków i geometrią ozdób, robią to bez niepotrzebnego zadęcia, z właściwym sobie urokiem.

choinka z desek styl skandynawski minimalizm styl skandynawski

Źródło: Pinterest.com

A tutaj pomysł na oryginalny świecznik

świecznik świąteczny - Święta w Skandynawskim Stylu

Źródło: Pinterest.com

O ile wnętrza urządzone w stylu skandynawski cechuje się oszczędnością w fakturze i kolorystyce o tyle w świątecznej aranżacji nabierają ciepła i wyjątkowego charakteru.