Dla wielu osób jednym z ważnych kryteriów przy zakupie mieszkania, działki, domu jest miejsce na ogród, które można by zagospodarować tak, by uzyskać zielony kącik pozwalający na relaks na świeżym powietrzu. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na dom z ogrodem. Mieszkańcom bloków często pozostają tylko małe balkony, a osoby, które mieszkają w szeregówkach, mają do dyspozycji nieduże tarasy. Na szczęście nawet niewielką przestrzeń da się zaaranżować tak, by stworzyć zielony azyl.

Przy niedużej ilości miejsca liczy się każdy centymetr, warto więc dobrze przemyśleć projekt. Ważne, by dobrać rośliny o odpowiednim pokroju – na małym balkonie sprawdzą się te mniejsze, na większym tarasie można pozwolić sobie na bardziej okazałe. Na balkonach i tarasach świetnie prezentują się różne rodzaje traw ozdobnych. Trawy kojarzą się nam często z równo przyciętym trawnikiem, ewentualnie z dekoracyjnymi kępami rozsianymi po ogrodzie. Żywe trawy rosną szybko, są ekspansywne, trzeba je pielęgnować, m.in. przycinać. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na tarasach i balkonach wykorzystać sztuczne trawy. Wystarczy dobrać ciekawe, różnobarwne okazy i umieścić je w pasujących do nich dekoracyjnych donicach. A potem pozostaje już tylko cieszyć się trwałą i efektowną aranżacją.

Sztuczne trawy na balkonach i tarasach można wykorzystać na wiele sposobów. Pojedyncze trawy najlepiej będą prezentować się w wysokich doniczkach, te o półkolistym pokroju – w zaokrąglonych. Ciekawie będą wyglądać także trawy podwieszone w skrzynkach z palet. Kolejnym pomysłem jest umieszczenie traw w pojemnikach o podłużnym kształcie i ustawienie ich na posadzce balkonu. Taka dekoracja może pełnić funkcję przesłony pomiędzy balkonami, pozwalającej ukryć się przed wzrokiem sąsiadów – to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie prywatność. Dużą zaletą traw jest to, że przesłony, które tworzą, są ażurowe, a więc nie ograniczają dostępu światła słonecznego.

Tworząc aranżację ze sztucznych traw, można zdecydować się na wykorzystanie wyłącznie traw – ogromna różnorodność ich form, rozmiarów, faktur i barw pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów, zwłaszcza jeśli w kompozycję wplecie się trawy z dekoracyjnymi źdźbłami i kwiatami. Równie dobrym pomysłem jest połączenie sztucznych traw i innych gatunków roślin, na przykład krzewów ozdobnych. W tym przypadku trawy mogą stanowić tło lub urozmaicenie kompozycji. Z pewnością dodadzą jej uroku i stworzą wrażenie lekkości. Ważne, by wybrane gatunki pasowały do siebie i pod względem formy, i koloru.

Warto podkreślić, że wykorzystanie traw w aranżacjach roślinnych jest trendem, który z sezonu na sezon zyskuje na popularności. Sztuczne trawy na tarasie czy balkonie są więc z jednej strony praktycznym i trwałym rozwiązaniem, z drugiej zaś – są modne. Cieszą oko niezależnie od pory roku. Dobrze wyeksponowane i skomponowane w przemyślany sposób prezentują się zdecydowanie ciekawiej niż tradycyjnie sadzone na balkonach bratki czy pelargonie.