Styl skandynawski, nie przestaje gościć w naszym życiu od co najmniej kilku sezonów, zadomowił się już na dobre w polskich aranżacjach wnętrz. Nic dziwnego – wielu z nas ceni minimalizm i funkcjonalność, jakie oferuje. Lubimy jasne przestrzenie, światło, połączenie bieli z szarością i jasnym drewnem. Z drugiej strony lubimy także ciekawe dodatki i rośliny. Na szczęście styl skandynawski ich nie wyklucza.

styl skandynawski we wnętrzu

Jakie dodatki pasują do wnętrz w stylu skandynawskim? Jest ich całkiem sporo. Mowa tu na przykład o drewnianych literach układających się w słowa takie jak „HOME” czy „LOVE”. Poza nimi we wnętrzach, gdzie króluje styl skandynawski, często znajdują się ramki różnej wielkości tworzące galerie na ścianach. Obrazy, a raczej grafiki, są zwykle minimalistyczne, często wykorzystuje się plakaty typograficzne. Nieodłącznym elementem dekoracji w stylu skandynawskim są poroża jeleni: albo zawieszone na ścianie, albo w formie obrazka. Obecnie modne są także akcenty eklektyczne: wprowadzenie do pomieszczenia zaaranżowanego w stylu skandynawskim np. krzesła w stylu vintage czy industrialnej szafki nie stanowi faux pas, wręcz przeciwnie – jest ciekawym i oryginalnym pomysłem. Wybierając dodatki, warto postawić na naturalne materiały. Świetnie sprawdzą się na przykład samodzielnie wykonane meble z palet. W skandynawskim wnętrzu muszą się znaleźć poduszki czy koce ocieplające wnętrze. Tę samą funkcję – ocieplenia wnętrza – pełnią rośliny, których w pomieszczeniu utrzymanym w stylu skandynawskim także nie powinno zabraknąć.

 

 

pomysł na szafkę

skandynawski styl w wydaniu eklektycznym

drewniane taborety

Wybierając rośliny do wnętrz w stylu skandynawskim, warto sięgnąć po soczyste zielenie, które ożywią chłodne biele oraz szarości, i wykorzystać ciekawe formy. Rośliny można umieszczać na wiszących kwietnikach, w ozdobnych doniczkach lub w wazonach. Ważne, by pamiętać, że im bardziej okazała roślina, tym lepiej wygląda w prostej donicy (i odwrotnie). Oto kilka gatunków, które będą dobrze prezentować się w skandynawskich aranżacjach:

  • bluszcz pospolity, na przykład w postaci wianka, w donicy czy na okrągłym stelażu;
  • drzewka figowe lub drzewka oliwne;
  • fikusy;
  • monstera dziurawa w donicy lub pojedyncze liście w wazonie;
  • różne gatunki palm w wysokich, smukłych donicach, ustawione na ziemi;
  • różnokształtne sukulenty w niedużych doniczkach, np. „pieniążki”;
  • storczyki.
rośliny w minimalistycznym wnętrzu
styl skandynawski we wnętrzu rosliny

Styl skandynawski lubi to, co naturalne, ale i to, co wygląda naturalnie. Żywe rośliny można połączyć ze sztucznymi lub całkiem je nimi zastąpić. Ważne, by wybrać rośliny dobrych producentów, do złudzenia imitujące żywe okazy. Dzięki temu uzyskamy piękną i trwałą dekorację. Unikniemy przy tym konieczności przycinania i regularnego formowania roślin, które zachowają odpowiadającą nam formę. Dodatkowo korzystając z roślin sztucznych, będziemy mieć wolną rękę, jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych roślin – wybrane okazy możemy ustawić wszędzie, gdzie będą pasować, bez konieczności respektowania wymogów, jakie mają poszczególne gatunki. A to daje ogromną swobodę w tworzeniu ciekawych aranżacji!

restauracje w stylu minimalistycznym

minimalistyczne wnętrza
styl skandynawski sukulenty