Basen w domu – jakie rośliny wybrać?

Przydomowy basen to popularny temat nie tylko w sezonie letnim. A jeśli oprócz basenu mamy miejsce również na siłownię i strefę relaksu, na przykład takie domowe spa… to już naprawdę bajka! Gdy ma się już takie minicentrum sportu i rekreacji w postaci prywatnego basenu, pozostaje jeszcze kwestia urządzenia tej przestrzeni tak, by przebywając w niej, poczuć maksimum relaksu. A do tego, by nas relaksować, wyciszać i uspokajać, najlepiej nadają się rośliny. Nie bez powodu mówi się o tym, że zieleń wpływa na ludzi kojąco.

Rośliny a domowy basen: żywe czy sztuczne?

Odpowiedź na pytanie o to, czy w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen, wykorzystać żywe, czy sztuczne rośliny, wbrew pozorom nie jest łatwa. Dużo zależy od tego, gdzie w domu ulokowany jest basen – wewnątrz czy może w ogrodzie zimowym? Czy w tej przestrzeni są okna, które zapewnią wystarczającą ilość światła do tego, by żywe rośliny mogły rosnąć i kwitnąć? Jak z wilgotnością i temperaturą, czy warunki będą sprzyjające dla żywych okazów? Czy nie będzie za mokro, przez co szybko staniemy przed koniecznością wymiany roślin na inne, bardziej odporne? Czy nie będą im szkodzić chlor i detergenty? Czy mamy czas i ochotę, by pielęgnować żywe drzewka, trawy czy kwiaty? Z domową pływalnią jest trochę jak z łazienką – nie każdy gatunek sobie tu poradzi.

W przypadku roślin sztucznych te dylematy znikają. Dlatego do domowych basenów rekomendujemy trwałe i wykonane z wysokiej jakości materiałów sztuczne rośliny. W ich przypadku w zasadzie nie ma ograniczeń: można wykorzystać każdą roślinę, kierując się względami estetycznymi, funkcjonalnymi lub własnymi preferencjami.

Sztuczne rośliny w domowej pływalni: nasze pomysły

Jeśli domowy basen jest jednym z elementów strefy rekreacyjnej, warto pomyśleć o funkcjonalnym podzieleniu tej przestrzeni. Do odgrodzenia basenu od siłowni, spa, jacuzzi czy strefy relaksu świetnie nadają się podłużne donice przegrody, w których można umieścić – w zależności od upodobań – niskie i ażurowe sztuczne rośliny, lub okazy wyższe i bardziej gęste, tworzące wyraźne przedzielenia, a nawet różnego rodzaju sztuczne żywopłoty. Takie osłony zapewniają prywatność relaksującym się lub ćwiczącym domownikom i ich gościom.

Nie chodzi zresztą wyłącznie o skojarzenia z egzotyką, tropikalnymi wakacjami czy urlopem pod palmami – równie dobrze można wykorzystać kwiaty czy drzewka owocowe, by zaaranżować przestrzeń rekreacyjną w subtelnym, nieco romantycznym stylu. Przy domowym basenie sprawdzają się też takie rośliny, jak sztuczne paprocie, trawy i mchy. Ciekawy efekt daje zwłaszcza wykorzystanie zielonych ścian, a więc instalacja tzw. ogrodów wertykalnych – na przykład tam, gdzie jest niewiele miejsca na posadzce, by ustawić donice z roślinami. Takie rośliny uspokajają i budzą skojarzenia z lasem.

W zestawieniu z błękitną taflą wody świetnie wypadają też inne sztuczne rośliny: okazałe bananowce , bardzo modne monstery czy bambusy.

Jeśli stoją Państwo przed wyborem dekoracji do przydomowego basenu albo są Państwo właścicielami pensjonatu czy hotelu z krytą pływalnią i potrzebują Państwo rady w zakresie aranżacji roślinnych – zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy w doborze roślin i donic.

Inspiracje pochodzące z Pinteresta

  1. architecturaldigest.com
  2.  cotemaison.fr
  3. luxuryhomemagazine.com
  4. growingrooms.com.au
  5. cotemaison.fr
  6. tlnique.com
  7. onekindesign.com